Statiny

12.2. 2019Kri N2579x0

Už nějakou dobu mi leží na mysli, teda tak nějak jsem je asi nepřijala nikdy. I přes různé masáže zástupců farmaceutických firem, i přes důrazné rady všech “věhlasných” profesorů, cítím v nich stálé takovéto zatajování skutečnosti.  A já prostě nemám ráda, když se neříká pravda, vskutku ta se říká málokdy. Ale u statinů je to do očí bijící od jejich zavedení do lékařské praxe. Své místo v praxi mají, to nezpochybňuji, ale je tady velké ALE.  

Otázka na metabolismus statinů v těle a jejich ovlivňování vlastní tvorby koenzymu Q10, je vždy jako osina v zadku. Vždy je odpověď převedena jinde, nejčastěji na to, že suplementace koenzymem Q nemá smysl. Na to se ale nikdo neptal !!!!!

Statiny jsou inhibitory 3-hydroxy 3-metylglutaryl koenzym A (HGM-CoA) reduktasy, klíčového enzymu přeměny HGM-CoA na mevalonát, společného prekurzoru v syntéze cholesterolu i CoQ.

Koenzym Q je přítomen v každé buňce těla – našeho, živočišného i rostlinného,představuje jediný lipofilní antioxidant, který si organismus umí vyrobit sám, takže asi k něčemu bude!  Existují proto doporučení na občasné přerušování léčby statiny a dlouhodobou suplementaci CoQ. Ale nechci zabíhat do složitých chemických dějů.

Vždy mne dokáže nasra. , když se potírají byliny, minerály vitamíny jako něco neúčinného či dokonce něco pro naše tělo nebezpečné! Když jsou stvořeny z čisté energie.  A pak něco “chemického” vymyšleného člověkem jako všespásné! Achchchch jo. Poslední impuls k tomuto článku byla návštěva zástupce nejmenované farmaceutické firmy s krásnou knížečkou o statinech. Drzost, kterou je brožurka napsaná mi vyrazila dech! A ještě dnes a to už je skoro měsíc na ni valím bulvy a leží mi v žaludku.

Co mne tak pobouřilo? No, posuďte sami, třeba usoudíte, že jsem pobouřena nesprávně 🙂

 

 Sice odpověď pro mne nijak neodpovídá na první pověru, ale zde nevidím důvod se čílit.

 

 

S bolestmi svalů u pacientů léčených statiny se setkávám často. Poslední věta: “Nadto se poškození svalů vyskytuje většinou u pacientů užívajících souběžně větší množství dalších léků.”  To mne pobavilo, ještě jsem se nesetkala s tím, že by od kardiologa nebo interního lékaře přišel pacient pouze se statinem, jelikož v doporučených postupech je podle onemocnění hned doporučeno užívat statiny + 1-3 další medikamenty!

 

I když už jsem nějakou dobu v praxi, tohle tvrzení se špatně vyvrací i potvrzuje. Statistika je prodejná děvka a každý ví, že studie může vyjít tak i tak.  Ale na každém šprochu pravdy trochu!

Tím bych se řídila já, zvláště když koenzym Q ( jehož syntézu statiny blokují)  je používám s dobrým efektem u demencí.

 

Při léčbě statiny je doporučeno kontrolovat jaterní testy! Proč asi? 

 

Pokud připustíme, že je koenzym Q v každé buňce a statiny jeho tvorbu blokují, pak může být poškozena každá buňka! Kdyby na ledviny statiny nepůsobily vůbec, nemuselo by se s nimi opatrně u onemocnění ledvin!

 

A zde jsem se vytočila, takříkajíc do ruda! Jak může někdo napsat takovou nehoráznou lež a blbost: “ U osob, u kterých byla po léčbě statiny zjištěna cukrovka, by cukrovka stejně v krátké době propukla.” Mají věšteckou kouli? To je jako tvrdit, že pokud bychom ten les nezapálili my, stejně by shořel!

Je mi z toho smutno, protože farmaceutické firmy si mohou dovolit vše, mohou tvrdit vše! Proti bylinám se tvrdě bojuje a tvrdit se pomalu nemůže nic! Kde je rovnováha?

 

Kri N

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.