Doktorova pýcha

3.3. 2019Kri N1819x0

Dneska moc smutný začátek ambulance. Ještě nikdy jsem necítila takovou hořkost, zlost! A už vůbec ne proti kolegovi – lékaři, vždy si totiž myslím, že lékař přemýšlí nad tím co dělá a snaží se to udělat nejlépe jak umí. Přemýšlí o fyzických i duševních příčinách chorob a nezáleží na tom, jakou má odbornost.

Ale dnes, brečím, hněvám se a vnitřně krvácím, protože cítím, že dneska jeden z mých “všeznalých, všemocných, davy obdivovaný lékař” – chirurg MUDr. Šebek nasměroval mou pacientku na cestu  smrti.

Nemůžu a ani nechci do detailu popisovat nemoci pacientky -Dobrušky. Ale až na hluchotu je její tělo fyzicky zdravé, to však neplatí o duši, která pláče a touží po kontaktu.  Dobruška žije sama, ale na to aby byla sama je ještě mladá. V životě ji však potkalo několik nepříjemných situacích , které tak nějak nemůže strávit. To ji brání najít si muže,  hluchota ji znemožňuje věci pořádně “prodrbat” s kamarádkami, kterých také moc nemá a práce s dětmi ve školce je krásná, hlučná a náročná.

A tak Dobruška emočně strádá, chřadne a utíká do nemoci. Již 2 roky co prošla všechna možná vyšetření, která nic neprokázala se snažím přivést ji na jinou cestu, od vnitřní bolesti a starostí na cestu pochopení, sebelásky.  Jsem praktický lékař a na tuto práci v ambulanci není moc prostoru, ale snažím se jak to jen jde. A už jsem měla pocit malého zlepšení.

A přichází zásadní zlom!

Dneska přišla Dobruška do ambulance, že se její potíže zhoršují, a že jí MUDr. Šebek sdělil, že má rakovinu vaječníku.   

?????

Málem mi vypadly oči z důlku a klesla brada až na zem! Kde se vzala? Co jsem přehlédla?

Ptám se tedy Dobrušky, jestli má od pana doktora zprávu a jaký postup pan doktor navrhl.  “Zprávu nemám” říká Dobruška, “pan doktor je v Jemenu, je to nejlepší lékař na světě, napsal několik knih a je to lékař bez hranic”. “Dobruško, tak pan doktor Vás teď neviděl? “ “Neviděl, psala jsem mu. Mám si zajít na gynekologii.”

A je vymalováno, čtenář si může myslet co chce, ale já vím, že semínko je zaseté a bude sklizeno! Síla myšlenky je neuvěřitelná. Pro Dobrušku je pan doktor Bůh a co Bůh řekl stane se!

Škoda, že pan doktor nevolil mírnější slova, obratnější formulace, dávající prostor k jednání. Proč pálit na dálku nějaké kruté diagnózy?

Čas nám ukáže, ani nevíte, jak ráda bych se mýlila. Moc přeji Dobrušce, ať najde sílu a nedovolí semínku vyklíčit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.