Pokaždé když uvidím sedmikrásku, vzpomenu si na svou prababičku.
Když jsem byla malá holka, bydlela s námi prabábi Ludmilka, každé ráno se procházela po zahradě a v trávě sbírala drobné kvítky, od jara do podzimu, každičký den. Vždy jsem byla zvědavá, co dělá, byla to totiž taková bylinkářka, ale nechtěla se moc o své umění dělit. Když jsem se blížila, se vším přestala a mne odbyla, že ještě nenastal čas. Ale jednoho rána, jsem ji potají viděla, sbírala sedmikrásky a tak musela s pravdou ven :-).
Den co den, každičké ráno trhala 7 drobných kvítku a rovnou je jedla. To by měla dělat každá žena, aby byla 7mi-krásná!
Sedmikráska je vhodná proti chorobám, které přichází v období odcházející zimy. Sedmikrásku používali lidé celá staletí jako opravdovou jarní bylinku, protože povzbuzuje látkovou výměnu, zahání jarní únavu a klidní močové potíže. U dětí zahání kašel a bolesti břicha .
Švýcarský bylinkář a farář Künzli podával sedmikrásku dětem při nemocech z nachlazení nebo když správně neprospívaly.
“Vše co se u Vás usadilo, co se zaseklo, se zase uvede do pohybu. Ať již je to přetrvávající kašel, špatná látková výměna nebo slepené orgány v pánvi v důsledku prodělaných zánětů.”
Léčivé působení sedmikrásky:
podporuje látkovou výměnu
rozpouští hleny
působí protizánětlivě
působí proti otokům
podporuje hojení ran
tonizuje dělohu
podporuje menstruaci
uvolňuje křeče
léčí ublížení na duši, pomáhá opustit překonané záležitosti, posiluje důvěru v život
Vnější použití
čaj, tinktura masti z květů a listů sedmikrásky pomáhá při pohmožděninách, natažených či natržených svalech.
Přírodní náplast – šťáva z čerstvé rostliny mírní otok a svědění při píchnutí hmyzem, hojí poranění či podlitiny.
Vnitřní užití
Čaj proti kašli a nachlazení dětí
Smícháme stejné díly květu prvosenky, květu bezu černého, natě mateřídoušky a natě jitrocele kopinatého.
Ženy využívají léčivou sílu sedmikrásky především v období, kdy se cítí slabé, klesají na mysli nebo za sebou mají velkou námahu. Bývá to po narození dítěte, okolo menzes aj. situace. Dvakrát až třikrát denně přelijte vroucí vodou špetku suchých sedmikráskových květů a listů a nechte 7 minut luhovat pod pokličkou. Nebo kvete-li vám sedmikráska na čisté zahrádce, vyjděte ráno jako moje prababička a nasbírejte 7 květů s jarní rosou a hned užijte.
Recept na velikonoční polévku, kdo sní tuto polévku na zelený čtvrtek, celý rok neonemocní
Nasbírejte magický počet (7,9,13) čerstvých bylin – sedmikráska, bez černý, šťovík, pampeliška, kopřiva, popenec, medvědí česnek, česnáček lékařský, řebříček. Nadrobno nakrájené byliny krátce poduste na dobrém oleji, zalijte zeleninovym vývarem a po několika minutách mírného varu přidejte trochu smetany. Dle chutí přidejte pepř, sůl a muškátový oříšek.